| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
İnsan Kaynakları > İK'dan Haberler > Creditwest’in 5. Kezdir Düzenlediği Staj Programı Tamamlandı

Creditwest’in 5. Kezdir Düzenlediği Staj Programı Tamamlandı

Creditwest Bank bu yıl beşici kez sosyal sorumluluk projesi kapsamında üniversitede öğrenimine devam eden veya öğrenimini  tamamlamış olan gençlere yönelik “Kendimi Denemek İstiyorum” ve “Software Genius” adında iki farklı staj program düzenlendi.

Creditwest Bank İnsan Kaynakları Bölümü tarafından organize edilen program ile ilgili bilgi veren İnsan Kaynakları Müdürü Fatma Zorlu Çelebi, “Kendimi Denemek İstiyorum” programı ile ilgili birçok amaçlarının olduğunu dile getirdi. Bu amaçlardan birinin yurt dışında okuyan ve mezun olduktan sonra Kıbrıs’ta çalışabilecekleri kurumsal firmaların, çalışma ortamlarının olduğunu gençlere tanıtmak, başarılı ve iyi eğitim almış gençlerin kendi ülkerine, yani Kıbrıs’a fayda yaratmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Bir diğer amaçlarının ise bu programa katılan gençlerin profesyonel hayata adım atarken neler yapmaları gerektiğini, öğrenme ve adapte olma süreçlerini gençlere yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Çelebi , “Kendimi Denemek İstiyorum” programında gençlere hem pratik hem de teorik bilgilerin verildiği ve 30 gün süren programda gençlere oryantasyon eğitimi, temel bankacılık eğitimi, şube ve genel müdürlük bölümlerinde çalışma imkanı sunulduğunu ifade etti.

“Software Genius” programı ile de yazılımcı gençlere profesyonel hayata adım atarken bir adım önde başlamalarına fırsat sunmak ve program boyunca gençlere SDCL (Software Development Life Cycle) aşamalarını içeren yazılım projelerinde çalışarak deneyim kazanmalarını sağlamak istediklerini iletti. 60 gün süren ve software genius programına katılan geçlerin proje tamamlandığında bir ürünü yazmış olmanın gurununu yaşatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

ÇELEBİ: BUGÜNE KADAR 10 GENCE İSTİHDAM SAĞLANDI

Bu programı tamamlayan gençlerin profesyonel iş hayatında bulunmuş ve sektör hakkında genel bir bakış açısı elde etmiş olacaklarını söyleyen Çelebi, bireysel gelişim anlamında gençlerin güçlü veya gelişmesi gerekli olan yanlarını da fark etmelerine vesile olmak istediklerini ifade etti. Creditwest Bank İnsan Kaynakları Müdürü Fatma Zorlu Çelebi, bu yıl porgramı başarıyla tamamlayan bir stajyeri de banka bünyesinde istihdam ettiklerini de açıkladı. Çelebi, beş yıldır yapılan bu programın sonrasında ise toplamda 10 gencin Bankanın çeşitli pozisyonlarında işe başladığını ve bundan büyük bir gurur duyduklarını dile getirdi.

“Kendimi Denemek İstiyorum’ programını tamamlayan 10 gence ve “Software Genius” Programını tamamlayan 6 gence sertifikaları Creditwest Bank Genel Müdürlük binasında Genel Müdür Yardımcıları Şahin Pekel, Doğan Akay ve  Genel Müdürü Mazher Zaher tarafından geçtiğimiz gün takdim edildi. Genel Müdür Mazher Zaher programı tamamlayan öğrencilerle sohbet ederek programla ilgili deneyimleriyle ilgili bilgi aldı.

Programı tamamlayan gençlerle yapılan röportaj şöyle;

Berk Okur – Southampton Üniversitesi – Ekonomi ve Finans:

Bu tecrübe sayesinde bankacılık ve finans alanında hem eğitim hem de kariyer olarak yoğunlaşabileceğimi anladım. Creditwest Bank’ın gerek çalışma ortamı, gerekse kurumsallığın her çalışan tarafından içselleştirilmiş olması bence bankayı sektörün diğer oyunculardan ayırıyor.

Zarif Beyazbayram – Caterbury Üniversitesi – Muhasebe ve Finans :

Porgram benim için çok iyi bir tecrübe olmuş oldu, iş hayatına girmeden önce bankacılık sektörünü daha da yakından tanıma fırsatı buldum. Bankacılık alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Bu yüzden ilk olarak bankacılığın en başı olan gişeden başlamak istiyorum çünkü temel bankacılığı oradan öğreneceğimi düşünüyorum. Kendimi geliştirdikten sonra ise iç kontrol, teftiş veya mali kontrol bölümlerinde kariyerime devam etmek istiyorum. Böyle prestjli, Kıbrıs’ın özel bankaları arasında 1. sırada yer alan bir bankada staj yapmanın ve mesleğimi yakından tanıma fırsatı elde etmenin benim için çok iyi bir şans olduğunu düşünüyorum.

Nazife Şakıcı – Orta Doğu Teknik Üniversitesi – İktisat :

Bu tecrübem kariyer planımı iyi yönde etkiledi. Bankanın dıştan görüldüğü gibi sadece şubecilik olmadığının, her birimin her bölümün kendi içersinde ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oldum. Özetlemek gerekirse, bankacılık sektörünün önemi, mevduatın toplanıp krediye dönüştürülmesiyle paranın ekonomiye can verdiğini, bankacılıkta güvenin her şey olduğunu ve her yapılan işin sabırla, dikkatli bir şekilde riski minimize ederek yapılması gerektiğini anladım.

Berk Büyükyıdız – Dokuz Eylül Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği :

Bankacılık sektörü Kıbrıs’ın en gelişmiş sektörlerinden birisi konumunda, pek çok insana istihdam ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Staj tecrübem teknolojinin bankacılık sektörünün  ayrılmaz bir parçası olduğu konusunda fikir sahibi olmamı sağladı.Creditwest Bank çağımızın teknolojik gelişmelerini etkili bir biçimde kullanıp her daim son teknolojileri bünyesine katmaya çalışan bir banka. Bu sayede daima sektördeki yerini koruyup geliştireceğine dair güvenim tam.

Ecem Dökdoğan – Orta Doğu Teknik Üniversitesi- Bilgisayar Mühendisliği:

“Software Genius” programına katılarak Bilgi Sistemleri bölümünde edindiğim tecrübe kariyerimi olumlu yönden etkiledi. Creditwest Bank’ın sosyal aktivitelere ve sosyal sorumluluk projelerine önem veren pozitif çalışma ortamı olan bir banka olduğunu düşünmekteyim.  İmkan olduğu takdirde Creditwest Bank ile kariyerime devam etmek isterim.

Gözde Onbaşı – Yeditepe Üniversitesi – İktisat :

Program dahilinde Mali Kontrol ve Operasyon, İç Kontrol ve Risk yönetimi, Hazine ve Dış İşlemler Bölümlerinde deneyim edindim.  Bankacılık herşeyin belirli  düzen içinde ilerlediği bir sektördür. Creditwest Bank’ ın da bu sektörde oldukça başarı bir kurum. Bu tecrübem sayesinde iyi bir bankacılığın nasıl olabileceğini öğrenmiş oldum.

Savaş Gür – Kocaeli Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisi :

Program dahilinde genel olarak veri tabanı yazılımı ve bankanın Yazılım Bölümü’nde işlerin nasıl yürüdüğü, nasıl çalışıldığı hakkında bilgi edindim. Staj süresince takım olarak çalışma, veri tabanı yazılımı, C# ve JavaScript programlama dillerinde deneyim edindim ve edinmeye devam ediyorum. Buradaki deneyimimle beraber bu bölüme olan ilgim de arttı. İleride bankada yazılım bölümünde çalışmayı da düşünebilirim.

İrem Sözdemir – Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi – İşletme :

Bankacılık sektörünün çok hassas ve önemli bir sektör olduğunu aynı zamanda ciddiyet ve özveri gerektirdiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Tam bu noktada Creditwest Bank sektörünün en iyi noktasında bulunmakta ve konusunda uzman çalışanlarını da aynı titizlikle seçmekte. Bu da bankanın başarısının altındaki nedenleri açıklamaktadır.

Demet Aydoğdu – Atatürk Üniversitesi – İşletme :

Program dahilinde Insan Kaynakları, Pazarlama ve Kurumsal İletişim bölümlerinde  deneyim edinerek bu bölümlerde hayata geçirilen projeleri gözlemledim. Creditwest Bank çalışanlarının düzenli ve çözüm odaklı olduğunu gördüm. Bu tecrübem, ilerde yüksek lisans yapmayı düşüneceğim bölümlerin ne olabileceği hakkında bana ışık tuttu.

Taner Talan – Doğu Akdeniz Üniversitesi – Bankacılık ve Finans :

Bankacılık sektörünün nasıl işlediğini, geniş ve kapsamlı bir sektör olduğunu ve en önemli hizmet sektörlerinin başında geldiğini düşünüyorum. Creditwest Bank’ın  bankacılık sektörünün lokomotifi olduğunu düşünüyorum. Yüksek Lisans ve master yaptıktan sonra kendimi finans ve bankacılık sektöründe geliştirmek istiyorum.

Fikri Kanlıçay – Yakın Doğu Üniversitesi – Bankacılık ve Finans :

Programda Bireysel ve Ticari Bankacılık, Müşteri Temsilciliği , Cari Operasyon , Merkezi Operasyon , Kredi Takip ve Teftiş bölümlerinde deneyim edindim. Bu tecrübelerden sonra bankacılık sektörüne olan ilgim daha fazla arttı.

Serhat Karagöz – Doğu Akdeniz Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği :

Staj programı öncesinde özellikle Web programcılığı alanında yetersizdim ama staj programında kendimi bu alanda geliştirme fırsatı buldum. Staj programıyla bankacılık hakkında temel bilgi edindim. Ayrıca Creditwest’in çalışanlarına önem ve değer veren bir şirket olduğunu öğrendim. Creditwest Bank hakkında pek fazla bilgim yoktu ama bu programla banka ve çalışma şekli hakkında bir çok bilgi edindim.

Dilek Kurban – Yakın Doğu Üniversitesi – Bankacılık ve Finans :

Bankacılık zor bir sektör, ayrı bir düzen ve titizlik istiyor. Fakat çok eğlenceli, yoğun bir tempo olması enerjik olmak zorunda bırakıyor. Creditwest Bank’ta gayet kurumsal, teknik yapıdan donanımlı ve çok yenilikçi bir banka.  Bu tecrübe hangi bölüme yöneleceğim, kendimi hangi konuda ve bölümde daha iyi gördüğüm konusunda tecrübe edinmeme sebep oldu.

Ahmet Özmen Göksen – Girne Amerikan Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri :

Software Genius porgramına katılarak bankadaki proje aşamalarını, bankanın genel işleyiş sistemlerini, veri tabanı ve server sistemlerini aynı zamanda bunların yönetim ve işlevi konusunda derin bilgiler kazandım. Ayrıca bu sektörde kullanılan birçok programlama dilinin işlevlerinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldıklarını öğrendim.  Eğitimimi tamamladıktan sonra kendimi bankacılık ve finans sektöründe geliştirerek yönetim ve bilişim sistemleri uzmanlığı konusunda ilerlemek istiyorum.

Şaziye Dayı – Girne Amerikan Üniversitesi – İşletme :

Creditwest Bank ile ilgili tanınmış ve büyük bir banka olması dışında bir bilgim yokken , bu program  sayesinde ne kadar kurumsal bir banka olduğunu , çalışanlara verilen değeri , insana ve ihtiyaçlarına verilen önemi , teknolojik değişikliklerin yakından takip edilen bir banka olduğunu öğrendim. Bankacılığın genel hatlarıyla ne olduğunu, şube müşteri hizmetleri, pazarlama, kredi takip, sigortalar konusunda bilgi edindim.

Rıdvan Çakır – Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği :

Staj çalışmalarına başladıkdan sonra, iş yönetimin nasıl olması gerektiği ve takım arkadaşlarımızla uyumun çok önemli olduğu ve her gün yeni bilgiler öğrenmemiz gerektiği konusunda detaylı bilgi sahibi oldum. İleriki kariyer planımda böyle bir tecrübe yaşamız olmam sebebiyle hangi alanlarda kendimi daha çok geliştirmem gerekiği  konusunda eksik yönlerimi anlayarak, bu eksiklikleri olabildiğince hızlı kapatarak iş hayatına kendimi daha çok hazırlamak istiyorum.