| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
Hakkımızda > Bizden Haberler > JCR, Creditwest Bank’ın Yüksek Seviyedeki Yatırım Notunu(AA+) Teyit Etti

JCR, Creditwest Bank’ın Yüksek Seviyedeki Yatırım Notunu(AA+) Teyit Etti

CREDITWEST BANK RATING NOTU AÇIKLANDI

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Japan Credit Rating (JCR) Eurasia, Creditwest Bank’ın ve Creditwest Insurance’ın derecelendirme notunu açıkladı. JCR raporuna göre Creditwest Bank ‘Çok yüksek düzeyde yatırım yapılabilir.’ kategorisinde değerlendirilerek rating notu “AA+” olarak teyit edildi. JCR Eurasia Rating kuruluşu tarafından düzenlenen Creditwest Bank’a ait derecelendirme kurulu raporu ve sonuçları resmi web adresi www.jcrer.com.tr ve Türkiye basınında yayınlandı.

RAPORA GÖRE CREDITWEST ÖZEL SERMAYELİ BANKALARDA 1. BANKA

JCR Eurasia Rating raporuna göre; önceki dönemlerde başlayan büyüme eğiliminin devamı olarak 2013 yılında da başarılı performansını sürdüren Creditwest Bank’ın varlık, kredi, özkaynak, mevduat ve kar artışı yönünden sektör ortalamalarının oldukça üzerinde sonuçlar elde ettiği kaydedildi. Raporda, verimlilik ve varlık kalitesinden ödün vermeksizin kesintisiz büyümesini devam ettiren Creditwest Bank’ın 2013 yılı sonunda 22 bankanın faaliyet gösterdiği sektörde en büyük 3. Banka, özel sermayeli bankalar arasında ise en büyük 1. banka konumuna yükselerek başarısını sürdürdüğü belirtildi.

Raporun devamında Creditwest Bank’ın esas bankacılık faaliyetlerinden sağladığı sürdürülebilir gelir akımlarıyla desteklenen yüksek iç kaynak yaratma kapasitesi ve yaratılan içsel kaynakların büyük bir bölümünün bünyede bırakılması ile sürekli büyümesini fonladığı açıklandı. Bankanın öz kaynaklarını güçlendirdiği, mevcut sermayeleşme düzeyi ile likit varlıklarının seviyesini makroekonomik göstergelerdeki dalgalanmalar ile arızi veya sistemik risklerin yaratacağı kayıpları karşılayacak seviyede olduğu raporda kaydedildi.

Raporun devamında, Creditwest Bank’ın ortakları tarafından desteklenme arzusu ve ortakların finansal güçlülük düzeyleri (2), Banka’nın üstlendiği riskleri kendi imkânlarına dayanarak yönetebilme yeteneğine ilişkin bağımsızlık kategorisindeki notu ise (A) olarak belirlendi. Bağımsızlık kategorisindeki (A) notu JCR Eurasia Rating’in notasyon sisteminde ”en yüksek” düzeyi işaret etmekte olup kurumun dış destek olmadan da yükümlüklerini rahat bir şekilde yerine getireceğini gösterirken, destek kategorisindeki (2) notu da dış destek ihtimalinin “yeterli” seviyede olduğunu göstermektedir.

Son 5 yıldır hem Creditwest Bank ve Creditwest Insurance’ı raporlayan JCR Euroasia, sigorta şirketini denetleyerek notunu yeniden “A+” olarak belirledi. Creditwest Insurance’ın prim üretiminde süregelen artış trendini devam ettirdiği, sektör içindeki sıralamasını 1 puan artırmak suretiyle en büyük ilk üç şirket arasına girdiği ve sektör karlılığındaki baskılanmaya rağmen sektörün üzerinde kar elde ederek mevcut portföy yapısıyla kar yaratma potansiyelini artırdığı raporunda vurgulanmıştır.

EROL: BAŞARIMIZ BAĞIMSIZ KURULUŞLARCA TEKRAR TEYİT EDİLDİ.
Creditwest Bank Genel Müdürü Dr. Süleyman Erol, bankaların faaliyetlerinin bağımsız otoritelerce denetlenmesinin ve bu sonuçları halkımızla paylaşmasının önemli bir sorumluluk olduğunu, Creditwest’in bunu 5 yıldır düzenli bir şekilde yaparak örnek bir davranış sergilediğini kaydetti. Creditwest’in aldığı rating notunun Dünyanın en prestijli bankalarıyla yarıştığını ifade eden Erol, “Ülkemizde yüksek rating alabilecek şirketler olduğunu biliyorum, biraz özgüven ile hareket edip onların da kendi ratinglerini yaptırmalarını öneriyorum.’ diyerek finans kuruluşlarının rating yaptırmasınının müşterilerin bankaya olan güvenini artıracağını belirtti.
Dr. Süleyman Erol, rating yaptırmanın özellikle ticari firmalara finans sektöründen daha uygun maliyetlerlerle borçlanma avantajı sağlayadığını ekleyerek birçok ülkede rating yaptırmanın yasal bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Erol, ‘Ülkemizde de şeffaflık ve kamuoyunun bilgilendirilmesi adına belirli büyüklüğün üzerindeki ticari kuruluşların rating yaptırması ve bunları kamuoyu ile paylaşılması zorunlu tutulmalıdır.” diye konuştu.