| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
Yatırım Ürünleri > Bono ve Tahvil

Bono ve Tahvil

  • Creditwest Bank Ltd’in Türkiye piyasasında oluşturduğu geniş muhabir ağı sayesinde sizlere DIBS, Banka bono ve tahvilleri ile Özel Sektör bono ve tahvillerine yatırım yapabilmeniz için imkan sağlıyoruz.
  • Vade sonuna kadar beklenmesi durumunda anapara korumalı bir üründür.
  • Bu yatırım ürünleri dönem içerisinde iç ve dış piyasalardaki gelişmeler dahilinde değişkenlik gösteren faiz oranları sayesinde alım satım yapma olanağı sağlayarak faize ek getiri sağlayabilmektedir. Faizlerin düşmesi ürünün fiyatının artması anlamına gelip satım yapılması halinde ek sermaye kazancı sunar.
  • Banka ve Özel sektör bono ve tahvilleri hazine kağıtları üzerinde getiri elde etmek isteyen ve bunun karşılığında ihraç eden kurumun riskini göze almayı kabul eden müşteriler için uygun yatırım ürünleridir.
  • DIBS: Devlet İç Borçlanma Senetleri Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından ihraç edilen bono ve tahvilleri içerir. Hazine bonoları iskontolu ve 1 yıldan kısa vadeli olup, Tahviller ise vade bakımından 1 ile 10 yıl arasında değişim gösterir. Tahviller genelde kupon ödemeli olup kupon ödeme oranları bazı tahvillerde sabit olurken bazılarında 3 ayda bir değişken olarak ihraç edilir.
  • Banka Bono ve Tahvilleri: Türkiye’de yerleşik bankaların ihraç etmiş olduğu bono ve tahvilleri içerir. TC Hazinesi tarafından ihraç edilen DIBS’lerin sunduğu faiz oranı üzerine ek getiri imkanı sağlar.Özel Sektör Bono ve Tahvilleri: Türkiye’de yerleşik Yatırım şirketleri tarafından ihraç edilen özel sektör (finans ve reel sektör) borçlanma araçlarıdır. Bu ürünler ağırlıkla 2-3 yıl vadeli ve değişken faizli kupon ödemeli olarak ihraç edilmektedirler. Değişken faizli olanlarda baz alınan faiz gösterge tahvil faizi olup ödedikleri ilave faizler ile yatırımcılara yüksek getiri imkanı sunmaktadırlar. SPK tarafından ortaya konulan koşullar sayesinde tahvil ihraç eden kuruluşlar borçlanma yapacak özel sektör şirketlerinin kredi derecelendirmelerini ve finansal durumlarını ortaya koyacak raporları potansiyel alıcılarla paylaşmak zorundadırlar.