| 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   

Eurobond

Creditwest Bank’ın geniş yurtdışı bağlantıları sayesinde müşterilerimiz uluslararası Eurobond piyasalarında işlem yapma imkanına sahip oluyor.

EUR veya USD cinsinden yatırımlarınızı orta veya uzun vadelerde değerlendirerek döviz cinsinden düşük riskli sabit bir getiri sağlamak istiyorsanız bu ürün sizin için uygun ürün olabilir.

Eurobond; kurumlar/şirketler veya devletlerin yurtdışı kaynak sağlamak amacıyla kendi ulusal para birimleri dışında bir para birimi cinsinden yurtdışında ihraç ettikleri genellikle 1-30 yıl arasında vadeleri olan tahvillerdir. Yatırımda dönemsel getiri ve geniş likidite sağlayan bu yatırım araçları yoğun olarak Amerikan Doları ve Euro cinsinden ihraç edilmektedir. Bu tahvillerin fiyatları, Türkiye ekonomisi ve gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki gelişmeler çerçevesinde işlem gördükleri uluslararası piyasada arz ve talebe bağlı oluşmaktadır.

Yatırımcı tarafından alınan Eurobond’ların nakde çevrilmesi için vade bitimini beklemeye gerek olmadan ikincil piyasalarda nakit hale dönüştürülebilmektedir. İkincil piyasalarda yapılacak işlemler 3 iş günü valörlüdür.

Sabit faizli USD Eurobond’lar yılda genellikle iki kez (6 ayda bir) EURO cinsi ihraç edilenler ise genellikle yılda bir nominal değer üzerinden kupon ödemelidirler. Eurobond’ların ödemelerinin, tahvilin ihraç edildiği döviz cinsinden yapılması zorunludur.