| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
Hakkımızda > Bizden Haberler > Creditwest Bank’ın Rating Notu Açıklandı

Creditwest Bank’ın Rating Notu Açıklandı

CREDITWEST BANK’IN RATING NOTU AÇIKLANDI

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Japan Credit Rating (JCR) Eurasia,  Creditwest Bank’ın 2019 derecelendirme notunu açıkladı. JCR raporuna göre Creditwest Bank  ‘Çok yüksek düzeyde yatırım yapılabilir.’ kategorisinde değerlendirilerek rating notu “AA+” olarak teyit edildi.   JCR Eurasia Rating kuruluşu tarafından düzenlenen Creditwest Bank’a ait derecelendirme kurulu raporu ve sonuçları resmi web adresi www.jcrer.com.tr ve Türkiye basınında yayınlandı.

ÖZ KAYNAKTA GÜÇLENME,  AKTİF KARLILIKTA İYİLEŞME 2018 YILINDA DA DEVAM ETTİ

 

Sektördeki en büyük özel sermayeli banka olan Creditwest, özkaynak ve net kar büyümesi dışında kredi, varlık ve mevduat gibi temel bankacılık faaliyet alanlarındaki büyümesi sektörün ortalamasının oldukça üstünde gerçekleşmiştir. Bankanın özkaynak ve aktif karlılık göstergelerindeki  iyileşme trendi 2018 yılında da devam etmiş ve sektör ortalamalarının üzerindeki güçlü seviyesini korumuştur

Sürdürülebilir gelir akımlarıyla desteklenen yüksek iç kaynak yaratma kapasitesi ve yaratılan içsel kaynaklarının büyük bir bölümünün bünyede bırakılması ile öz kaynaklarını güçlendiren Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu yasal sınırların oldukça üzerinde olup  2018 yılında da yükselişini sürdürmüştür.

Bankanın  rasyonel organizasyon yapısı, etkin ve başarılı yönetim uygulamaları, iş süreçlerinin standardize edilmiş olması, hızlı teknolojik gelişmelere cevap verebilmek ve etkin bir analiz ve raporlama yapabilmek için uygulamaya alınan yeni temel bankacılık yazılımı, görece yüksek kurumsal yönetim uygulamaları gibi kalitatif  unsurlar yanında, sorunlu alacak portföyündeki tahsilat başarısı, karlılık ve sermaye yeterlilik göstergelerindeki iyileşme yanında güçlü performans göstergelerinin 2019 yılı ilk yarısında da devam ettirilmesi notların teyit edilmesinde başlıca faktörler olmuştur.

Banka’nın ortakları tarafından desteklenme arzusu ve ortakların finansal güçlülük düzeyleri (2), Banka’nın üstlendiği riskleri kendi imkânlarına dayanarak yönetebilme yeteneğine ilişkin bağımsızlık kategorisindeki notu ise (A) olarak belirlenmiştir.  Bağımsızlık kategorisindeki (A) notu JCR Eurasia Rating’in notasyon sisteminde ”en yüksek” düzeyi işaret etmekte olup kurumun dış destek olmadan da yükümlüklerini rahat bir şekilde yerine getireceği gösterirken, destek kategorisindeki (2) notu da dış destek ihtimalinin “yeterli” seviyede olduğunu göstermektedir.

ZAHEER:  ŞEFFAF BANKACILIK İÇİN HER YIL BAĞIMSIZ KURUMLAR TARAFINDAN DENETLENİYORUZ

Creditwest Bank CEO’su Mazher Zaheer,  Beklentilerin ötesine geçmek ve memnuniyetlerini artırmak için faaliyetlerimizin merkezine müşterilerimizi koyarak, güvene dayalı, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleriyle hareket ettiklerini belirterek tüm faaliyetlerinin düzenli olarak bağımsız otoritelerce denetlendiğini açıkladı.

Creditwest Bank’ın derecelendirme kuruluşu JCR tarafından değerlendirilmesinin yanı sıra,  mali raporlarını uluslararası mevzuatlara bağlı olarak UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) standardında hazırladıklarını da ekledi.

Bir banka için güvenilirliğin en önemli konu olduğunun altını çizen Zaheer, bu gibi raporların sadece müşteri için değil uluslararası finans piyasalarında da itibar ve güvenilirlik sağlama açısından da önemli olduğunun altını çizdi. KKTC’nin tanınmamasına rağmen uluslararası denetleme kurumlarından rating notu alabildiğini de belirten Zaheer, amaçlarının KKTC’de  dünya standartlarında bankacılık yapmak olduğunu belirtti.