| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
Hakkımızda > Bizden Haberler > Creditwest Bank’ın 6.Sını Düzenlediği Bankacılık Ve Yazılımla İlgili Staj Programları Tamamlandı

Creditwest Bank’ın 6.Sını Düzenlediği Bankacılık Ve Yazılımla İlgili Staj Programları Tamamlandı

Creditwest Bank bu yıl altıncı kez sosyal sorumluluk projesi kapsamında üniversitede öğrenimine devam eden veya öğrenimini tamamlamış olan gençlere yönelik “Kendimi Denemek İstiyorum” ve “Software Genius” staj programını düzenledi.

Creditwest Bank İnsan Kaynakları Bölümü tarafından organize edilen program ile ilgili bilgi veren Fatma Zorlu Çelebi, “Kendimi Denemek İstiyorum” Programı ile ilgili birçok amaçlarının olduğunu dile getirdi. Amaçlarından birinin yurt dışında okuyan ve mezun olduktan sonra Kıbrıs’ta çalışabilecekleri kurumsal firmaların olduğunu gençlere tanıtmak, başarılı ve iyi eğitim almış gençlerin kendi ülkerine, yani Kıbrıs’a fayda yaratmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Bir diğer amaçlarının ise bu programa katılan gençlerin profesyonel hayata adım atarken neler yapmaları gerektiğini, öğrenme ve adapte olma süreçlerini gençlere yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Çelebi , “Kendimi Denemek İstiyorum” programında gençlere hem pratik hem de teorik bilgilerin verildiği ve 30 gün süren programda gençlere oryantasyon eğitimi, temel bankacılık eğitimi, şube ve genel müdürlük bölümlerinde çalışma imkanı sunulduğunu ifade etti.

“Software Genius” programı ile de yazılımcı gençlere profesyonel hayata adım atarken bir adım önde başlamalarına fırsat sunmak ve program boyunca gençlere SDCL (Software Development Life Cycle) aşamalarını içeren yazılım projelerinde çalışarak deneyim kazanma imkanı sunulmuştur. 60 gün süren ve programa katılan geçlere proje tamamlandığında bir ürünü yazmış olmanın gururunu yaşatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

ÇELEBİ: BUGÜNE KADAR 11 GENCE İSTİHDAM SAĞLANDI

Bu programı tamamlayan gençlerin profesyonel iş hayatında bulunmuş ve sektör hakkında genel bir bakış açısı elde etmiş olacaklarını söyleyen Çelebi, bireysel gelişim anlamında gençlerin güçlü veya gelişmesi gerekli olan yanlarını da fark etmelerine vesile olmak istediklerini ifade etti. Creditwest Bank İnsan Kaynakları Müdürü Fatma Zorlu Çelebi, bu yıl programı başarıyla tamamlayan bir stajyeri de banka bünyesinde istihdam edeceklerini de açıkladı. Çelebi, beş yıldır yapılan bu programın sonrasında ise toplamda 11 gencin Bankanın çeşitli pozisyonlarında işe başladığını ve bundan büyük bir gurur duyduklarını dile getirdi.

“Kendimi Denemek İstiyorum’ programını tamamlayan 11 gence ve “Software Genius” Programını tamamlayan 8 gence sertifikaları Creditwest Bank Genel Müdürlük binasında Genel Müdür Yardımcısı Şahin Pekel ve Genel Müdür Mazher Zaheer tarafından geçtiğimiz gün takdim edildi. Genel Müdür Mazher Zaheer programı tamamlayan öğrencilerle sohbet ederek programda edindikleri deneyimleriyle ilgili bilgi aldı.

Programı tamamlayan gençlerle yapılan röportaj şöyle;

Sude Besim – Reading Üniversitesi / Matematik:

Staj Programımda Genel Müdürlük binasında Hazine/Özel Bankacılık, Mali Kontrol ve Operasyon, İç Kontrol ve Risk Yönetimi bölümlerinde deneyim edindim. Creditwest Bank’ın iyi bir banka olduğunu biliyordum fakat K.K.T.C. bankaları arasında bu kadar iyi bir konuma sahip olduğunu bilmiyordum. Ayrıca gerek sosyal sorumluluk projeleri gerekse çalışanlarına verdiği çok fazla önemden de haberim yoktu. Matematik okumama rağmen bankacılık sektörünü pek düşünmezken bu tecrübelerimden sonra yüksek lisansımı finans ağırlıklı bir bölümde yapmayı düşünmeye başladım. Ayrıca staj tecrübemde Creditwest Bank’ın da bu sektörde ne kadar hızla gelişen bir banka olduğunu gördüm.

Ali Karagöz- Uludağ Üniversitesi / İktisat:

Creditwest Bank’ın bu kadar kurumsal bir yapıda olduğunu doğrudan staj yapma imkânım olmasa tahmin bile edemezdim. Çalışanlarına gerçekten değer veren bir kurum ve bunun bankanın performansına doğrudan etki ettiğine şüphem yok ve böyle devam ettikleri sürece piyasadaki 1 numaralı aktör olmaya devam edeceklerdir. Stajım boyunca bankaların mevzuat ve yasalara ne kadar bağlı kalması gerektiğini ve bu düzenin kontrolünün ne denli önemli olduğunu birinci elden öğrendim. Ancak benim için daha önemlisi bankanın geri planında işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek oldu diyebilirim. Bir banka nasıl fon toplar ve topladığı bu fonları nasıl yönetir gibi detaylar edindiğim bilgiler arasında en değerlisiydi.

Ethem Bozkurt – University of Hull / Bilgisayar Mühendisliği

Kendimi Denemek İstiyorum Staj Programından Creditwest’in sosyal medya hesabından haberdar oldum. Stajım sırasında Creditwest Bank’ın çok kurumsal bir yapıya sahip olduğunu, bankacılık sektörünün birçok dala ayrıldığını ve birçok insan için iş kaynağı olabileceğini öğrendim. Stajdan sonra, yazılıma daha yatkın olduğumu ve ilerideki kariyer planımı o yönde geliştirmek istediğimi fark ettim.

Özgür Mehmetoğlu – Dokuz Eylül Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği:

Creditwest Bank IT Bölümünde deneyim edinme şansı yakaladım ve kendimi geliştirmemde bana oldukça yararı dokunduğuna inanıyorum.  Bilgi işlemde proje nasıl yönetilir ile başlayıp, projede web tabanlı öğrenme, Sql’de kendimi geliştirme, projenin business logic kısmı ile ilgili ve GUI hakkında da bir çok bilgi edindim. Staj boyunca iş hayatında ne gibi pozisyonlarda olabileceğimi gözlemleme fırsatım oldu ve kariyer planımı daha da güçlendirmem gerektiğini anlamış oldum.

İrfan Esendağlı – Orta Doğu Teknik Üniversitesi KKK / İktisat:

Gelecekteki kariyerim hakkında Creditwest ile ilgili araştırma yaparken web sitesinde bu staj programının duyurusunu buldum ve başvurumu yaptım. Staj süresince şubede eğitim alırken bireysel krediler bölümü ilgimi çekti. Bu bölümde müşteriler ile yapılan sohbetler ve onların isteklerine cevap verebilmek ilgimi çekti. Diğer taraftan, Genel Müdürlükte hazine bölümünü kendime yakın buldum. Bu bölümde döviz kurlarının sürekli değişmesi ve yapılan işlemlerin bu değişmeler nedeniyle sürekli değişiyor olması, piyasayı yakından takip etme ve buna göre stratejilerin belirlenmesi benim bu bölüm olan yakınlığımı artırdı. Creditwest Bank’ın kurumsal bir banka olduğuna, tecrübeli çalışanlarının olduğuna ve disiplinli bir şekilde çalıştığına şahit oldum. Bu staj süresince beni en çok etkileyen durumlardan biri de çalışanların bize göstermiş oldukları ilgi ve yakınlık. Bu yakınlık sayesinde kendimi bir aylık stajdaki biri olarak değil, Creditwest Bank  ailesine katılan yeni bir çalışan olarak hissettim. Buna ek olarak, çalışanların kendi aralarındaki uyum da beni çok etkiledi.

Bahar Emirzade – University College London  / Fizik:

Onceden Creditwest ile ilgili özellikle bir düşüncem yoktu. Staj sonrası beklediğimden daha kurumsal ve profesyonel iş yapıldığını düşünüyorum. Özellikle Proje Yönetimi bölümüne yer verilmesini etkileyici buldum. Çalışanlarının mutluluğuna gereken önemi verdiğini düşünüyorum. Mesai sonrası kurslar, sürekli eğitim ve çalışanlara sağlanan sağlık sigortasından, belirli yerlerde indirime kadar sunulan olanakların KKTC kurumları arasında en iyilerden biri olduğuna eminim.

Aslı Kırmızı – Orta Doğu Teknik Üniversitesi KKK / Bilgisayar Mühendisliği:

Creditwest bankası her zaman yaptığı işlerle ve sosyal sorumluluk projeleriyle isminden bahsettirmiş bir banka olduğu için önceden de bu bankanın çok kaliteli bir işyeri olduğunu düşünüyordum. Burada staja başladıktan sonra, çalışana verilen değerin ne kadar büyük olduğunu, herkesin hakkının verildiğini, saygı ve düzen içerisinde çalışıldığını gördüm. Creditwest benim için Kıbrıs içerisinde çok saygı duyduğum bir şirket haline geldi. Bankacılık sektöründe Creditwest bankası sayesinde pazarlama, krediler gibi bölümler ilgimi çok çekti. Fakat okuduğum bölümden dolayı en çok ilgimi çeken bölümler bilgi işlemde oldu. Yazılım kısmı gerçekten ileride çalışmak istediğim bir bölüm.

Halil Ersev Gökçek – Antalya Akdeniz Üniversitesi / Ekonometri:

Staja Oryantasyon eğitimi ve 3 günlük Bölüm işleyişlerinin tanıtımı ile başladık ve ardından Creditwest Gönyeli Şubesi’nde görev aldım. Orada Bireysel Krediler, Ticari Krediler ve Cari Operasyon bölümlerinde 3’er gün geçirdim. Daha sonra Genel Müdürlük binasında Teftiş, İç Kontrol ve Risk Yönetimi ve son olarak Hazine bölümlerinde tecrübe edindim. Gönyeli Şubesi’nde geçirdiğim süre zarfında öncelikle iş ortamında arkadaşlıkların samimi olması beni etkileyen ilk faktördü. Şube personelinin banka müşterilerine yaklaşımının ve samimiyetinin nasıl olması gerektiğini öğrendim. Ayrıca bu şubede önemli olanın hiyerarşi değil, yapılan işe bağlılık ve sorumluluk olduğunu gözlemledim. Eğitimimi tamamladıktan sonra bankacılığa adım atmak, bu sektörde en temelden en tepeye kadar yükselmeyi istiyorum. Yani vezneden başlayarak kademe kademe ilerlemek ve üst düzey yönetici konumunda bulunmayı hedefliyorum.

Savaş Gür – Kocaeli Üniversitesi / Bilişim Sistemleri Mühendisliği:

Staj programına geçen yılda katılmıştım. Bu program bana çok fazla bilgi kattığı için yeniden katılmayı çok arzu ettim ve bu yılda beni kabul ettikleri için çok mutlu oldum. Genel olarak banka yazılımcılığı hakkında birçok şey öğrendim. Ve bunların bana okul hayatında çok faydası oldu. Kendimi Siber Güvenlik alanında geliştirmeyi planlıyorum.

Zehra Özkul- Akdeniz Üniversitesi / Ekonometri:

Staj süresince gerek şubede edindiğimiz bilgiler gerekse seçtiğimiz bölümlerde aldığımız eğitimle bu alanlardaki tüm işler hakkında bilgi edindim. Mali kontrol ve Operasyon, Merkezi Operasyon ve Krediler bölümlerinde bize gösterilen aslında o alanlardaki işlerin nasıl yürüdüğüyle ilgili bilgilerdi. Bu staj programı ile bankacılık sektöründe dikkatli ve sabırlı olmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Creditwest Bank’ta çalışanlar işlerini ciddi, dikkatli, özen göstererek yapmaktadır. Okulda öğretilen teorik bilgilerin iş hayatında yetersiz olduğunu ve bunun yanında öğrenim sürecimde yaptığım bu tarz staj programlarının ileride iş hayatıma olumlu yansıyacağını düşünmekteyim.

Çağrı Hüseyin Gülhan – Girne Amerikan Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği:

Creditwest Bank’ı sıradan yerli bir banka olarak düşünüyordum fakat artık ileri seviyede prestijli ve kapsamlı bir banka olduğunu düşünmekteyim. Creditwest Bankası’nın Kıbrıs’taki en kurumsal banka olduğunu staj yaptığım süre içerisinde gözlemledim ve bankacılığın diğer sektörlere göre çok daha kapsamlı ve ciddiyet gerektiren bir sektör olduğunu öğrenmiş oldum. İlerde Creditwest Bankası yazılım ekibinde yer almak istiyorum.

Ali Dalgalan- Yakın Doğu Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği:

Creditwest Bank’ın prestijli bir banka olduğunu daima düşünmüşümdür..Logosunun ve binalarının dikkat çekici olduğunu düşünüyordum. Fakat su anda çok daha fazlası olduğuna bizzat şahit oldum. Staj boyunca edindiğim tecrübe bana yetişkin ve sorumluluklarını bilen bir insan olma yolunda en büyük katkıyı koydu demek çok doğru olur. Stajım bittikten sonra burada daha fazla vakit geçiremeyeceğim için çok üzgünüm. Bundan dolayı okulumu bitirip bir an önce iş hayatına atılmak çok çalışmak ve de ortalama bir yazılımcı değil, en iyilerinden birisi olmak istiyorum.

Havva Kumaş – Doğu Akdeniz Üniversitesi / İşletme:

Creditwest Bank’ın Kuzey Kıbrıs’ta iyi, yerel bir banka olduğunu ve kurumsal bir yapıya sahip olduğunu biliyordum. Fakat bu kadar profesyonel olduklarını, sistemli ve teknolojik bir yapıya sahip olduklarını bilmiyordum. Staj süresi boyunca Creditwest Bank’ın çalışanlarına ve müşterilerine çok fazla değer verdiğini de gözlemleme fırsatı yakaladım. Creditwest Bank’ın işleyişi, kültürü ve çalışanları ile gerçekten iyi bir banka olduğunu düşünüyorum. Staj programından sonra bankacılık alanında kariyer yapma fikrim oluştu. Creditwest Bank ile ileride çalışmak isterim.

Tolga Bacavuz – Doğu Akdeniz Üniversitesi / Yazılım Mühendisliği:

Okuldaki afişlerden staj programından haberdar oldum ve hemen başvuru yaptım. Creditwest Bank’ın prestijli bir banka olduğunu düşünüyordum şimdi ise o prestiji hak ettiğini düşünüyorum. Stajım boyunca SQL, HTML, CSS, C# gibi yeni diller ile tanıştım. Ayrıca proje yönetimi ve takım çalışması tecrübeleri bana insan ilişkilerinde çok şey kattı. İlk haftaki eğitimde ise bankanın genel olarak nasıl işlediğini öğrendim. Staj programının sonunda doğru mesleği seçtiğimi anladım. Şimdi geleceğim hakkında daha güvenli hissediyorum.

Aysel Mutlu – Yakındoğu Üniversitesi / Bankacılık ve Finans:

Bu staj sayesinde bankada hangi bölüme daha yatkın olduğumu öğrenmiş oldum ve iş hayatında neler yapabileceğimi gördüm. Creditwest Bank’ın her zaman iyi bir banka olduğunu düşünmüşümdür. Ancak bu kadar teknolojiyi iyi kullanan bir banka olduğunu tahmin etmemiştim.

Ahmet Can Bozkurt – Doğu Akdeniz Üniversitesi/ Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri:

Staj haberini yakınlarımdan duydum. Daha önceden de Creditwest Bank’ın Kıbrıs’ın en büyük bankalarından olduğunu biliyordum. Fakat staj programı boyunca gördüğüm saygı ve sevgiyi böylesine büyük bir bankada bulmak çok mutluluk verici. Bankacılık sektörü hakkındaki bilgilerim donanımla ilgili bir bölümle uğraştığımdan zayıf kalsa da, kesinlikle Creditwest Bank’ın çalışmak veya staj yapmak için çok iyi bir banka olduğunu ve hak edenleri her zaman ödüllendirdiklerini öğrendim.

Doğukan Kıbrıslı  – Yakın Doğu Üniversitesi / Bankacılık ve Finans:

Bankacılık ve Finans öğrencisi olduğumdan ve kariyerimi banka üzerine kuracağımdan ötürü yaptığım araştırmalar sonucunda Creditwest Bank’ın stajyer aldığını öğrendim. Pazarlama, alternatif dağıtım kanalları (ADK) ve İnsan Kaynakları bölümünde deneyim edindim. Creditwest Bank’ın güzel çalışmalar yaptığını ve Kıbrıs da birçok ilki başardığını duyduğum için çok takdir ettiğim bir bankaydı. Staj programıyla bankanın içine girdiğimde çalışma prensipleriyle, kalitesiyle ve teknolojisiyle beni etkileyen bir banka oldu.

Sultan Sucuoğlu – Girne Amerikan Üniversitesi / Bankacılık ve Finansman:

Kendimi Denemek İstiyorum programını bir önceki yıl aynı programda staj yapmış olan bir arkadaşımdan duydum. Creditwest Bank stajdan önce benim gözümde diğer bankalar gibi sadece bir bankaydı ama staj sayesinde öğrendim ki Creditwest; sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol alan, çalışanlarını sosyal aktivitelerle motive eden ve onlara çok değer veren, oldukça kurumsal ve müşterilerine en iyi hizmetleri sunmak için çaba harcayan bir bankaymış. Bu tecrübelerden sonra bankacılığın okulunu okumama rağmen teoriyle pratiğin çok farklı olduğunu anladım.

Betül Akçora – Kırklareli Üniversitesi / Bankacılık – Sigortacılık

Creditwest Bank sektörü daha iyi tanımama ve daha sağlam adımlarla bu yolda yürüme özgüveni sundu bana. Kariyer planım bu sektörde devam etmek. Hem Banka hem Sigorta’da staj gördüm ve her ikisi hakkında da bilgi edindim. Temelden başlayarak kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkmak istiyorum.