| +90 392 444 06 78  |    Şube ve ATM'ler   
Hakkımızda > Bizden Haberler > Creditwest Bank, Patates Üreticileri Bir. TÜK ve Cyprochips Arasında Tekrar Protokol İmzalandı

Creditwest Bank, Patates Üreticileri Bir. TÜK ve Cyprochips Arasında Tekrar Protokol İmzalandı

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük özel sermayeli bankası olan Creditwest Bank, ülkede tarım sektörünün ve  tüm paydaşlarının sürdürülebilir kalkınması için çalışmaya devam ediyor.

BAŞARILI FİNANSAL İŞBİRLİĞİNE BU YIL DA DEVAM EDİLİYOR

Patates Üreticileri Birliği ve Creditwest Bank’ın geçtiğimiz yıl sanayi patatesi üretimi ve işlenmesi için gerçekleştirdiği  finansal işbirliğinin başarılı olması ile bu yıl aynı sözleşmeye tekrardan imza konuldu.  İlgili işbirliği sözleşmesine Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, Cyprochips Ltd. Direktörleri Günel Yücener ve Güven Yücener imza koydu.

Creditwest Bank, Patates Üreticileri Birliği, TÜK ve CyproChips LTD.,  projenin tarafları olarak Kuzey Kıbrıs’ın ihtiyacı olan sanayi patatesi üretimini karşılamaya çalışıyor.  Ayrıca sanayici firmanın da projede olması sebebi ile üretilen rekoltenin belli zaman diliminde işlenerek ülke ekonomisinde katma değer yaratması hedefleniyor.

Bu işbirliği sayesinde sanayilik  patates üreten üreticiler, rekoltelerini Toprak Ürünleri Kurumu’na teslim ederken, rekolteden doğan alacaklarını anında Creditwest Bank’tan tahsil ediyor. Böylelikle,  patates üreticleri bir sonraki hasat dönemine erkenden hazırlanarak işlerini büyütebilme imkanı buluyor.

HALKSEVEN: DOĞRU YAPILAN İŞBİRLİKLERİ ÜRETİCİ, TÜKETİCİ VE EKONOMİYE YARAR SAĞLIYOR.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven yaptığı açıklama Creditwest Bank’ın bu yeni işbirliği modelinde finansman garantisi sağlaması ile daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşacaklarını ve  ilerleyen dönemde sanayi patatesi yanı sıra sofralık patates ile benzer bir işbirliğini gerçekleştirmeyi arzuladıklarını açıkladı.

Halkseven sürdürülebilir iş modellerinin ülke üreticisine, tüketicisine ve ekonomiye çok olumlu faydalarının olduğunu dile getirerek Creditwest Bank’ın sağladığı finansman garantisi için üreticiler adına teşekkür ettiğini belirtti.

ZAHEER: TARIM SEKTÖRÜ DOĞRU POLİTİKALAR İLE GSMH’DAKİ YERİNİ ARTIRILABİLİR

Tarımın dünyada üretim anlamında en önemli sektör olduğunu, son 20 yıldır çıkan krizlerde tarım konusunda kendini idame ettiren ülkelerin  krizlerden çok daha kolay bir şekilde çıktığını söyleyen Zaheer,  KKTC’ye baktığımızda Gayri Safi Milli Hasıla’nın olması gereken yerde olmadığını, doğru politikalar, doğru finans yöntemleri ile  bu yüzdeliğin %14-%15’lere  kolaylıkla çıkarılabileceğini söyledi.

Son 5 yıldır tarım sektörüne yönelik faaliyetlerini artırdıklarını söyleyen Zaheer, en büyük desteği yine üreticilerden gördüklerini söyledi. Üreticiler ile yaptığımız temaslar doğrultusunda onların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik ürün ve hizmetler geliştirdiklerini söyleyen Zaheer, Patates üreticileri tekrardan bu işbirliğine imza atmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Mazher Zaheer, Creditwest Bank’ın patates üreticileri için tohumdan hasat dönemine kadar tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamak için 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı sunduğunu ve  bundan sonra sofralık patates üreticileri için verimlilik ve satış garantili bir model üzerine çalıştıklarını da ekledi.

YÜCENER: FİNANSAL MODEL TÜM PAYDAŞLARA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLADI

Creditwest Bank, Patates Üreticileri Birliği ve TÜK ile 2 yıldır yaptıkları işbirliğinin başarılı bir model olduğunu ve diğer tüm üretim alanlarına yayınlması gerektiğini belirten Cyprochips Ltd. Direktörleri Günel Yücener ve Güven Yücener, işbirliğine devam etmekten memnun olduklarını söyledir.

ADAHAN: TÜK ÜRETİMDE DENGELERİ KORUMAYA DEVAM EDECEK

TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, yaptığı konuşmada TÜK’ün asli görevinin üretimde dengeleri korurken hem üreticiyi hem tüketiciyi düşünmek olduğunu belirterek, sanayilik patetes üretiminde Creditwest Bank’ın sanayiciye sağladığı finans kaynağı ile dengelerin sağlandığını söyledi. Adahan, tüm paydaşların işbirliğinde gösterdiği özverili çalışmalar için tekrardan teşekkür etti.